Kara Lahananın Faydaları Nelerdir? (2024)

Kara lahanın içerisindeki oldukça fazla C vitamini, bunun yanında A, E, B, U vitaminleri, karoten, selenyum, kalsiyum, kükürt, potasyum, magnezyum, bakır, demir ile besin değeri oldukça yüksek, dolayısıyla çok sağlıklı, ayrıca da çok lezzetli bir sebzedir kara lahana.


Kara lahana vücutta en çok sinir sistemi üzerinde etkilidir. Bir çok sinir sistemi hastalığını önleyici, hastalık seyrini yavaşlatıcı hatta hastalığı önleyici etkisi bulunmaktadır.

Alzheimer hastalığına bile iyi gelebilecek bir bitkidir.
Kara lahana bol miktarda C vitamini içerir. Bu sayede bir çok hastalığı önleyici ve tedavi edici özelliklerinin yanı sıra yaşlanmayı da önleyici özelliktedir. Bu nedenle bayanların özellikle tüketmeleri gereken bir besindir. Antioksidan özelliği oldukça fazladır kara lahananın. Bu nedenle vücudu zamanla biriken zararlı atıklarda kimyasallardan temizler ve bu sayede de bir çok hastalığa yakalanma riskiniz azalmaktadır. Hücrelerin onarılmasını sağlar.


Vücutta oluşan yaralar, özellikle iltihaplı olan yaraları iyileştirmede etkilidir. Diğer enfeksiyon kaynaklı hastalıkların önlenmesinde ve tedavisinde de çok etkilidir. Kara lahana çok miktarda lif içerir ve bu lifler özellikle sindirim sisteminin düzene girmesinde, kabızlığın önlenmesinde çok etkilidir. Mide hastalıkları yaşayanlar için çok rahatlatıcı bir bitkidir. Ülser hastalarına düzenli olarak tüketilmesi önerilir.


Kara lahana aynı zamanda çok fazla da E vitamini içerir. Bu sayede de kalp ve damar hastalıkları önlenebilir ve kanser hastalığı gibi çok önemli hastalıklara karşı vücutta koruyucu bir kalkan oluşturur.

Göz sağlığı için de eşsiz bir sebzedir kara lahana. Katarakt başta olmak üzere neredeyse tüm göz hastalıklarında olumlu etkileri vardır. İlerleyen yaşlarda ortaya çıkabilecek kemik erimesi gibi hastalıklara karşı da genç yaşlarda oldukça fazla tüketilmesi gerekir.

Yorum yapın