Diyabet Diyeti Nasıl Yapılır? (2024)

Diyabet hastalarının diyeti diğer vakalarının diyetlerinden çok çok farklılık göstermektedir. Bunun için diyet listesinde tavsiye edilen miktarlardan fazla yemek kan şekerinin artmasına, az yenildiği zamanda da kan şekerinin düşmesine neden olmaktadır. Hal böyle olunca da her iki taraftan da diyabet hastaları diyetlerini bozabilmekteler. Bundan dolayı da kesinlikle verilen listeye aynen uyulmasında çok önemlidir.
Özellikle bu diyeti uygulayacak olursanız mutlaka öğün atlamama özen göstermeniz gerekir.
Zira öğün atladığınız veya unuttuğunuzda öğünler arasında kan şekeriniz istemeyeceğiniz kadar yükselebilir. Bunun dışında su tüketiminizi düzene sokarak her gün en az 2 litre su içmeniz gerekir.

Bu diyette meyveli şerbetlerden, koladan, hazır meyve sularından, sıcak çikolatadan, bozadan, salepten ve meşrubatlardan uzak durmanız gerekir. Kesinlikle Diyabet vakalarının sağlıklı ve düzenli bir şekilde beslenmeleri gerekir. Bunun için bilhassa sağlıklı sebze ve meyveleri yemek sofranızdan eksik etmemeniz gerekir. Bunların dışında kahve ve çay sevenlerdenseniz kesinlikle dengeli bir şekilde ve şekersiz tüketmeniz gerekir. Arzu ederseniz diyetiniz boyunca madem suyu, ıhlamur ve bitki çaylarını da şekersiz bir şekilde içebilirsiniz.


Diyetiniz boyunca mutlaka beyaz ekmek yerine yulaf, çavdar veya kepekli ekmeğini tercih etmeniz gerekir. Ayrıca da her gün hazır meyve suları yerine taze olarak sıktığınız meyve sularını içmenizi öneririz. Özellikle bu diyetinizde kuru baklagilleri bol bol tüketmenizde fayda var. Sizlere önerim çorba tercihiniz her zaman mercimek olmalıdır ve pilav olarak da bulgur pilavını tüketmeniz gerekir.

Diyabet diyetinizde kesinlikle protein ağırlıklı yani kümes hayvanları, yumurta, süt ve süt ürünleri, et, balık, sığır eti, hindi eti ve balık gibi besinler bulunmalıdır. Yalnız diyetiniz boyunca kaymaktan, tahinden, kızartmalardan, mayonezden, sucuktan, tahin helvasından, sosisten, kavurmadan ve pastırma gibi yağlı ve sizler için zararlı olabilecek gıdalardan uzak durmanız gerekir.
Diyabet Diyetinde kesinlikle her gün aynı programı uygulamak gerekir ve özellikle diyetiniz boyunca yapay şekerlemelerden uzak durmanız gerekir, şeker ihtiyacınızı meyve ve sebzelerden alabilirsiniz.

Diyet Listesi


Sabahları:
Yaklaşık 2 kibrit kutusu kadar beyaz peynir, domates, salatalık, 1 su bardağı şekersiz çay yada taze olarak sıkılmış meyve suyu ve 2 dilim kepekli etmek tüketebilirsiniz.

Ara Öğün: 1 porsiyon meyve tabağı, 2-3 tane kepekli bisküvi ve 1 su bardağı ayran içebilirsiniz.

Öğlen: 1 porsiyon sebze yemeği, 100 gram köfte kadar yada 1 porsiyon kuru baklagil yemeği, 2 dilim ekmek, 1 kase yoğur ve salata tüketmeniz yeterli olacaktır.

Ara Öğün: 1 porsiyon meyve, 1 dilim kepekli ekmek ve 1 dilim beyaz peynir

Akşam: 2 dilim kepekli ekmek, 1 kase yoğurt, 1 porsiyon sebze yemeği ve 1 kase çorba yemeği tüketebilirsiniz.

Gece: 1 porsiyon meyve tabağı ve 1 su bardağı şekersiz süt

Yorum yapın